Site Dili

Turkish English French German Italian Portuguese Spanish Ukrainian

Giriş Yapın

Hoşgeldiniz

Hoşgeldiniz

Dil Seçimi Ve Kullanıcı Girişi
Son Dakika
(17 Eylül 2016)
-------Sümela Manastırı 04.05.2015 tarihinden itibaren tadilat nedeniyle ziyaretçi girişine kapalıdır.---------- Sümela Manastırı 04.05.2015 tarihinden itibaren tadilat nedeniyle ziyaretçi girişine kapalıdır. -----------Sümela Manastırı 04.05.2015 tarihinden itibaren tadilat nedeniyle ziyaretçi girişine kapalıdır.--------Sümela Manastırı 04.05.2015 tarihinden itibaren tadilat nedeniyle ziyaretçi girişine kapalıdır.         Devamini Oku...
   |   

Trabzon , Maçka Hamsiköy


Tarihçe

Çin, Hindistan'dan Avrupa'ya giden İpek Yolu'nun kuzey güzergahı üzerinde bulunan bir konaklama yeridir. Kervanlar Erzurum'dan yürüyerek Erzincan üzerinden İstanbul'a ya da Trabzon üzerinden gemi ile İstanbul'a gitmak durumunda idiler. Trabzon'a giderken rakımı 2000 mt olan Zigana dağlarının geçilmesi gerekmekte idi. Hamsiköy, Zigana dağının kuzey eteğinde konaklamaya en uygun ve en son yerdi. Rakım 1200–1300 m'dir.

Deve kervanları Trabzon tarafından giderken en son Hamsiköyde duraklayıp dinlendikten sonra zorlu bir geçiti geçmeye çalışırlardı. Erzurumdan gelenler de zorlu geçidi aştıktan sonra Hamsiköyde dinlenirlerdi. Hamsiköy'ün ilk göründüğü Nara burnuna gelen kervanın ilk kişisi nara atarmış. Arkadakilere Hamsiköy göründü müjdesini verirlermiş. Cumhuriyet döneminde arabalarla nakliye işleri yapılmaya çalışıldığı dönemlerde de aynı işlevine devam etmiştir. O dönemlerde kar küreme araçları yoktu. Haftada bir Hamsiköyden alınan araç konvoyu insan gücü ile önleri kardan temizlenerek zirveye çıkarılırdı. Zirvede Torul ekibiyle araçlar değiş tokuş yapılır ve yine küreklerle karlar temizlenerek Hamsiköy'e indirilirdi. İsmi Arapça Hamse köyden (Beş köy) gelmektedir. Beş ayrı yerleşim yeri vardır. Şimdi o yerleşim yerlerinin hepsi birer köydür. Osmanlı zamanında hepsine Hamseköy denirdi ve o dönemde nüfus yoğunluğu sadece rum dinide hıristiyandı(Kaynak:1860-1905 salnağmeler).Kurtuluş savaşı sonunda mübadeleyle buralardan gönderilen rumların yerine 1923'ten itibaren Türkler yerleştirildi ve Cumhuriyet döneminde merkez köye Hamsiköy adı verildi ve ayrı ayrı muhtarlık oldular. Fakat insanlar hangi köyden olursa olsun hepsi kendini Hamsiköylü olarak tanımlamaktadır. Günümüzde de Maçka'dan yukarı o dere havzasına Hamsiköy havzası adı ile anılmaktır.Hamsiköy, Osmanlı döneminde tamamen bir Rum köyü idi. Yukarıdaki salnameden anlaşıldığı gibi köyde tek bir Türk ve Müslüman yoktur. Kurtuluş savaşı sonrası Yunanistan ile yapılan Mübadele (değiş tokuş) sonucu köydeki tüm Rumlar Yunanistan'a gönderilmiştir. Mübadeleden sonra Çaykara'da oluşan sellerde madur olan insanlar Hamsiköy'e yerleştirilmiştir. 

 

 

Kültür

Köyümüzde 1 ilköğretim okulu ve 1968 yılında açılmış 1 ortaokul mevcuttur. Eğitim öğretime çok önem verilir. Her ailede birkaç tane üniversite mezunu bulmak mümkündür. Trabzon-İran transit yolunun köyümüzden geçmiş olması da kültürel ve ekonomik yönden önemli bir avantaj sağlamıştır. Hamsiköy çevresiyle etkileşim ve gelişim çabalarını sürdürürken adet ve geleneklerini de yaşatmasını bilmiş ender köylerden biridir. Karadenize has lahana ile yapılan çorba, yığma, huliya, sarma, mısır unundan yapılan yağlaş, hoşmeli, kuymak, kazkaldıran mıhlama gibi yemekleri aynen hamsiköyde bulabilirsiniz. Ayrıca nefis fasülye turşusu ile kuzinede patatesi de hiç yabana atılır gibi değildir. Bekçilerde yapılmış pirzolanın da tadına doyum olmaz. GİYİM,Köyümüzde yöresel giyim olarak bayanlar kuşak ve peştamal giyerler. Bazı özel günlerde etekleri fırfırlı entari yelek ve aksesuar olarak da sırta çente alırlar .Son yıllarda eğitim ve öğretimin etkisinde kalınmış , modern kıyafetler ağır basmıştır. Erkeklerde önemli bir yöresel giyim yoktur. modern giyinirler. Hamsiköylüler gelenek ve göreneklerine çok bağlıdır. mert, sevecen ve misafir perverlerdir. Onların yanında elini cüzdanına uzatamazsın saygısızlık sayarlar. İmece (meci) köyde çok yaygındır. Tarla belleme, mısır soyma, patates çıkarma çayır biçme mecisiz olmaz.olsa bile tadı olmaz. Yaylalara aynı tarihte eğlencelerle kemençe ve horonla çıkılır.Hayvalar süslenir, poyalı sepetler hazırlanır.en yeni giysiler giyilir.Ogün bayramdır sanki.Tabi silahları da ne yazık ki unutmamak lazım. Köyümüzde mezar ziyaretleri bayram sabahı yapılır. Silah sesleri sizi yanıltmasın halk bayram namazından çıkmıştır Aynı silah seslerini asker uğurlarken de işitebilirsin. Hamsiköylü köyünü unutmaz. yazın, bayramda düğünde gelir çaylar içilir meşhur Hamsiköy sütlacı yenir,Festivali yapılır. Hamsiköylü Hemşehri canlıdır .nerede olursa olsun hemşehrisini bulur ona sahip çıkar.

 

Coğrafya

Trabzon iline 48 km, Maçka ilçesine 19 km uzaklıktadır. Gümüşhane il sınırındadır. Zigana dağlarının kuzey cephesinde bulunmaktadır. Zigana dağlarının eteğinde bir parça düzlük üzerine kurulmuş çok güzel bir köydür. Rakımı 1200–1300 m'dir. Çam ormanları ile çevrilidir. Azda olsa İstriç ve Gürgen ormanları da vardır. Yılın yedi ayı yeşillik diğer beş ayı kar örtüsüne sahiptir. Geçmişte konaklama hizmetlerinden bir çok aile faydalanmakta idi. Fakat yeni yapılan Erzurum yolu Hamsiköye uğramadığı için çok göç verir duruma gelmiştir. İnsanların okuma ve daha iyi yaşama istekleri göçü hızlandırmıştır. Artık Hamsiköy yazları yaşanan dinlenme ve sayfiye yerine dönmüştür.

 

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Küresel ısınmanın etkileri Hamsiköy'de de kendini göstermiştir. İlk olarak Hamsiköy kuraklıktan 2007 yılında etkilenmiştir. Köyün yemyeşil görünümü kendini iç Anadolu görünümüne büründürmüştür. Eskiden gözüken sisler artık çok seyrek görünür olmuştur. Fakat henüz yeni başlayan bu etkiler inşallah gelecekte Hamsiköy'ü çöle çevirmez.

 

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 689
2000 433
1997 420

 

 

Ekonomi

Geçim kaynağı olarak Hayvancılık ve tarım ön plandadır.

Zigana Dağı eteklerine kurulmuş olan ve sütlacı ile ünlenen Hamsiköy’de, sütlacın yanı sıra tereyağı, peynir ve ekmek de üretiliyor. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sütlaç Hamsiköyle özdeşleşmiştir. İlk olarak Cumhuriyetin ilk kurulduğu dönemlerde (yıl 1924) hacı osman (çavuş) konakoğlu zamanında yapılan süt tatlısı daha sonra Konakoğulları ve Ahmet efendi(Karakullukçu)aracılığı ile ün yapmıştır. Şimdilerde İstanbul Maltepe'de ve Trabzon'da Konakoğlu Ailesi vasıtası ile ününe ün katmaya devam etmektedir.("Konakoğlu Döner Salonu Maltepe"."Konakoğlu Lokantası Trabzon Değirmendere")

Dağlarda binbir çeşit çiçekten oluşan sütün tadını verdiği sütlaç başka hiç bir yerde aynı tadı almamaktadır. Aynı çiçekler yağa ve peynire de aynı aranan öellikleri vermektedir. Hamsiköy Süt Kooperatifi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (1971) uzun yıllardır Hamsiköy ve çevredeki köylere hizmet vermektedir. Binbir çeşit çiçekle beslenen ineklerden elde edilen süt ile kooperatifin tesislerinde vakum kaşar, tereyağı, telli peynir ve lor peynir üretilmektedir. Ürünler Türkiye’nin dört bir yanına gidiyor. Yakın bir gelecekte yoğurt ve ayran üretimine de başlanacak. Trabzon ekmeğinin kökeni de Hamsiköy'e dayanmaktadır. İlk olarak Zigana köyünde yapılan Taş fırın ekmeği uzun yıllar Hamsiköy'lü fırıncılar tarafından yapılagelmiştir. Daha sonra tüm Trabzon'a yayılan ekmek artık tüm Türkiye'de tanınmaktadır. Lezzeti, mis gibi kokusu yanında bir hafta süren dayanımı ile de aranan bir üründür.

 

 

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak orta bölümü alınmaya çalışılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Bina boş olup hizmet, merkezden (Macka) yapılmaktadır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Sağlık ekipleri Maçka´dan gelmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrikve sabit telefon vardır.

Trabzon Erzurum yolu üzerinde olan Hamsiköy'e ulaşım hava deniz ve kara yolu ile Trabzon üzerinden ulaşılabilir. Hava yolu ile dünyanın her yerinden Trabzona gelmek mümkümdür. Yeni yapılan Samsun, Hopa kara yolu sayesinde Otoban rahatlığı ile yolculuk mümkün olmaktadır. Trabzonda bir liman ayrıca bir de marina bulunmaktadır. Trabzon Hamsiköye 48 km uzaklıktadır. Yaklaşık 45 dakikalık bir kara yolculuğu ile ulaşılmaktadır. Yolun tamamı asfalttır.

  Kaynakça: vikipedia

 

Yorumlar   

 
0 #1 SARMA.GR entopismos 26-06-2014 21:56
Caan you tell uss more about this? I'd want to find out more details.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

373330
Bugün
Dün
Bu hafta
Geçen Hafta
Bu ay
Geçen ay
Toplam
229
757
3492
365200
10792
18613
373330

IP Adresiniz: 3.80.55.37
Site Saati: 2019-01-18 11:08:36
top